Twierdza Boyen – warto zobaczyć będąc w Giżycku

Twierdza Boyen – warto zobaczyć będąc w Giżycku

Jednym z ciekawszych zabytków historycznych znajdujących się w Giżycku jest Twierdza Boyen. To miejsce każdego roku zwabia tłumy turystów, ze względów historycznych, ale przede wszystkim też wizualnych. Zbudowana została w latach 1843-1846. Mieści się na obszarze 100 hektarów. Położona na wąskim przesmyku między dwoma dużymi jeziorami mazurskimi, jeziorem Niegocin, a jeziorem Kisajno. Co ciekawe twierdza ta zbudowana jest na planie gwiazdy. Otoczona jest murami o długości ponad 2 kilometry długości. Posiada cztery bramy wjazdowe. Jedna z nich wyposażona jest w most zwodzony. Głównym zadaniem jakie miał spełniać ten obiekt to obrona Prus przed Rosją. Zdecydowanie jest to obiekt o charakterze strategicznym i blokującym, przygotowanym dla około trzech tysięcy żołnierzy.

Twierdza Boyen - warto zobaczyć podczas wakacji na mazurach
Twierdza Boyen – warto zobaczyć podczas wakacji na mazurach

Twierdza Boyen to jeden z najbardziej wartościowych obiektów strategicznych XIX wieku, jakie dziś możemy zwiedzać. To prawdziwa gratka nie tylko dla turystów, których co roku nie brakuje, ale także miejsce dla ludzi nauki, badaczy, naukowców, historyków, zajmujących się badaniem przeszłości. Warto więc wybrać się na wycieczkę, by móc poczuć klimat tego miejsca i zobaczyć na własne oczy tą niezwykłą twierdzę.  Od 2010 roku twierdza jest zabezpieczana i rekonstruowana pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż jej architektura i stan techniczny nie były najlepsze.

Brama Giżycka w twierdzy Boyen - wakacyjna atrakcja w Giżycku
Brama Giżycka w twierdzy Boyen – wakacyjna atrakcja w Giżycku

Co ciekawe po wojnie zajęło ją Ludowe Wojsko Polskie. Następnie była miejscem prowadzenia kurzej fermy i dojrzewalni serów i to właśnie ten okres był dla twierdzy najbardziej drastyczny, gdyż wówczas zniszczeniu uległa architektura.

Makiety twierdzy Boyen w Giżycku
Makiety twierdzy Boyen w Giżycku

Dodatkową atrakcją tego miejsca jest fakt, że odbywają się tutaj różnego rodzaju festiwale, imprezy, głównie muzyczne, ale także zjazdy motocyklistów. Zarządzana przez Giżyckie Centrum Kultury.

Bez wątpienia Twierdza Boyen to jeden z bardziej wartościowych historycznie zabytków, o wysokich walorach turystycznych. Obiekt ten przyciąga nas nie tylko samą budowlą, ale także atrakcjami, jakie tam na nas czekają. Twierdza oferuje takie atrakcje turystyczne jak:

  • wystawy i ekspozycje w Galerii Twierdzy Boyen,
  • szlaki turystyczne,
  • ścieżki rowerowe,
  • wydarzenia turystyczne, między innymi festiwal szantowy “Szanty w Giżycku”.

Położenie twierdzy w granicach miasta z łatwym dostępem oraz malownicze otoczenie tej niezwykłej budowli sprawiają, że bez wątpienia każdy z nas chciałby choć na chwilę znaleźć się w tym miejscu.

Źródła: fotografie twierdzy by Semu – Prace własne, GFDL (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3260601)

Comments are closed.