Mazury Garbate

Mazury Garbate

Wyruszając na mazurskie szlaki wielu z Was wybierze te najbardziej znane ośrodki: Kętrzyn, Mrągowo, Mikołajki, Ruciane-Nidę czy Giżycko. Nie da się ukryć, że te właśnie miejscowości posiadają najszerszą ofertę tanich noclegów, od prywatych kwater przez wczasowe ośrodki, pensjonaty, aż po luksusowe obiekty hotelowe dla bardziej wymagającej klienteli.

My sugerujemy odwiedzić także Gołdap, miasto położone 60 km a północ od Ełku, i zaledwie cztery kilometry od rosyjskiej granicy. Funkcjonuje tutaj również przejście graniczne, gdzie w ramach małego ruchu turystyczego mieszkańcy województw pomorskiego i warmińsko – mazurskiego a także obwodu kaliningradzkiego mogą przekraczać granicę polsko – rosyjską bez potrzeby ubiegania się o wizę. Najbliższe większe ośrodki to, prócz Ełku, Giżycko w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i Suwałki na Pojezierzu Litewskim (oba miasta dzieli od Gołdapi nieco ponad 60 kilometrów)

Geografia Mazur

I choć Mazury kojarzą się przede wszystkim z jeziorami, to ta ich część posiada prócz wodnych akwenów jeszcze jeden niezaprzeczalny atut, malownicze wzgórza osiągające wysokość ponad 300 metrów n.p.m.Nie bez powodu tereny te nazywane są Mazurami Garbatymi, choć z punktu widzenia geografa mezoregion ten to Wzgórza Szeskie, z najwyższą – Szeską Górą o wysokości 309 metrów n.p.m. Inne wysokie wzniesienia to niewiele niższa Góra Tatarska, Rudzka Góra i Piękna Góra ponad Gołdapią, na której powstał znany w całej północnej Polsce ośrodek narciarski z wyciągiem krzesełkowym. Pomiędzy wzgórzami lśnią liczne tafle jezior, spośród których największe to jeziora Rospuda, Gołdap, Czarne i Hańcza, najgłębsze w kraju, do którego opisania jeszcze oczywiście wrócimy. Zbiorniki te reprezentują w większośc są typu rynnowego, a powstawały w okresie polodowcowym. Same zaś wzgórza to szereg moren czołowych ustępującego lodowca, tworzących charakterystyczny garb.

Miasto

Gołdap położona jest na północnych rubieżach kraju, na terenie tzw. Litwy Mniejszej. Nim trafiła w granice Państwa Piastów i Rzeczpospolitej wiele wody w Gołdapi, dopływie Węgorapy, upłynęło. Już same te dziwnie dla nas brzmiące nazwy przypominają o dziedzictwie dawnych ludów pruskich, Jaćwingów, Żmudzinów i innych. Miejscowość cieszy się statusem uzdrowiska i jest chętnie odwiedzana przez kuracjuszy. Nie brakuje w niej jednak oferty tanich noclegów Mazury oferują również bogaty wybór gospodarstw agroturystycznych, gdzie spędzimy przemiłe chwile na łonie natury, bardzo często również skosztujemy tradycyjnego jedzenia. Gołdap to takżeborowinowe kąpiele, pomocne uskarżającym się na choroby narządów ruchu, stany pourazowe, dolegliwości reuamatyczne, a także choroby układu oddechowego, nerwice i przypadłości stricte kobiece. Od kilku już latpanoramę Gołdapi i okolic podziwiać można z tarasu odrestaurowanej wieży ciśnień, w której otwarto również butik oraz niewielkie muzeum.

Piękna Góra

Nazywana także Gołdapską Górą liczy sobie 272 metry n.p.m. a na jej stokach działa prężnie Cemtrum Sportowo Rekreacyjne, jedna z najlepszych stacji narciarskich na północy kraju. Dobre warunki klimatyczne sprzyjają tu utrzymywaniu się stabilnej pokrywy śnieżnej, ponad 2 kilometry przygotowanych i utrzymywanych tras, jedna trasa „dzika”, pięć wyciągów narciarskich, z czego jeden 750-metrowy wyciąg krzesełkowy. Komleks ten dla mieszkańców regionu stanowi ciekawą alternatywę dla kilkunastogodzinnej podróży na południe kraju, coraz częściej budzi też zainteresowanie rosyjskojęzycznych sąsiadów. Na stoku Pięknej Góry odwiedzający znajdzie jeszcze jeden powód do radości, przy dobrych warunkach śniegowy funkcjonuje tutaj kilometrowej długości tor saneczkowy.

Jeziora

Nad brzegami jeziora Gołdap prócz uzdrowiskowego sanatorium ulokowały się też inne ośrodki wczasowe, konferencyjne, camping, hotel i kilka pensjonatów. W niedalekich Galwieciach funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne, o tanie noclegi warto też popytać w innych małych wioskach. Najbardziej znanym jeziorem regionu jest Hańcza, najgłębszy akwen na terenie całego kraju, głębokość którego wynosi aż 106 metrów. Innym wartym uwagi jest jezioro Tobellus w Stańczykach, które wiosną 1926 roku najzwyczajniej w świecie eksplodowało! W okolicy rozrzucone zostało olbrzymie bryły ziemi i zwały błota. Przyczyną eksplozji był najprawdopodobniej nagromadzony pod dnem jeziora gaz błotny, jednakże nie dowiedziono jeszcze niezbicie co mogło być bezpośrednim bodźcem. Pod uwagę bierze się nagły spadek ciśnienia atmosferycznego w czasie burzy, bądź też wyładowanie atmosferyczne.

Puszcza

Puszcza Romincka jest zwartym kompleksem leśnym, w jego składzie gatunkowym przeważają sosny i świerki, co w połączeniu ze stosunkowo surowym klimatem i podmokłym terenem z licznymi torfowiskami i bagnami ,sprawia wrażenie syberyjskiej tajgi. Na terenie puszczy znajduje się kilka rezerwatów przyrody, swoje siedliska mają również prawie wszyscy reprezentanci poslkich czworonogów. W kilku miejscach napotkamy również śmiało wzniesione mosty dawnej linii kolejowej, z których najbardziej znane są „Akwedukty w Stańczykach”, dwa blisko czterdziestometrowej wysokości mosty nad rzeką Błędzianką.

Comments are closed.